У разі радіаційної аварії

У разі радіаційної аварії:

Зайдіть всередину будівлі та сховайтеся щонайменше на 24 години.

Залишайтеся всередині, щоб зменшити вплив радіації, закрийте вікна та двері. 

Слідкуйте за оновленнями, щоб отримати важливу інформацію про те, як захистити вас і вашу родину.

1. Важливо якомога швидше видалити радіоактивний матеріал зі свого тіла, щоб знизити ризик заподіяння шкоди. 

Зніміть верхній шар одягу, таким чином можна видалити до 90% радіоактивного матеріалу. Покладіть одяг у поліетиленовий пакет або інший контейнер, що закривається, і помістіть його в недоступне місце, подалі від інших людей і домашніх тварин.

2.Помийтесь. 

Якщо ви можете прийняти душ- використовуйте теплу воду, обережно вимийтеся великою кількістю мила і води. Не ошпарюйте, не тріть і не дряпайте шкіру. Ваша шкіра допомагає захистити внутрішні органи вашого тіла від радіоактивних матеріалів.

Вимийте волосся шампунем або милом. Не використовуйте кондиціонер, оскільки це призведе до прилипання радіоактивного матеріалу до вашого волосся.

Під час миття закривайте порізи та садна пластирем, щоб уникнути потрапляння радіоактивного матеріалу у відкриті рани.

Якщо ви не можете прийняти душ-

Вимийте руки, обличчя та частини тіла, які були непокриті одягом. Використовуйте мило та багато води.

Якщо у вас немає доступу до душу, скористайтеся вологою серветкою, чистою мокрою тканиною або вологим паперовим рушником, щоб витерти частини тіла, які були відкриті. Особливу увагу приділіть своїм рукам і обличчю.

Обережно висмаркайтесь, протріть повіки, вії та вуха вологою серветкою, чистою мокрою тканиною. 

Покладіть використані серветки, тканину чи рушник у поліетиленовий пакет або інший контейнер, який закривається, і помістіть пакет у недоступне місце, подалі від інших людей і домашніх тварин.

3. Одягніть чистий одяг

Оберіть одяг у шафі чи ящику, подалі від радіоактивних матеріалів, безпечний для носіння.

Якщо у вас немає чистого одягу, зніміть верхній шар одягу, струсіть або почистіть одяг, прикриваючи ніс і рот, і знову одягніть одяг.

Можливо, вам доведеться залишити свій дім чи територію (евакуюватися) або піти до притулку для надзвичайних ситуацій чи громадського центру прийому. Залишайтеся всередині, доки не буде надано наказ про евакуацію. Слідкуйте за оновленнями, доки офіційні особи не повідомлять вам, що у вашій місцевості евакуювалися.

4. Коли евакуюватися?

Кожна ситуація буде різною. Співробітники служби надзвичайних ситуацій враховують багато факторів, щоб переконатися, що евакуація безпечна. Рішення про евакуацію будуть прийматися на основі швидкості та напрямку вітру, розміру та масштабу стихійного лиха, рівня радіації та того, чи пошкоджені дороги та споруди.

Співробітники служби надзвичайних ситуацій підкажуть вам, коли йти до притулку для надзвичайних ситуацій, де знаходиться притулок і найбезпечніший маршрут подорожі. Дійте швидко та дотримуйтесь інструкцій. Якщо у вас немає зв’язку- вам слід буде еаакуюватись самостійно у безпечну зону. 

Вимкніть кондиціонер, обігрівач або систему вентиляції у вашому домі та закрийте та замкніть усі вікна та двері, перш ніж вийти, якщо у вас є час.

Якщо ви евакуюєтеся на автомобілі, тримайте вікна закритими, а систему вентиляції вимкненою.

Укриття мають бути розташовані подалі від зон з високим рівнем радіації.

Вам слід взяти ваш тривожний наплечник, документи, ключі, необхідні речі, гроші, змінний одяг та ліки. 

Евакуація з домашніми тваринами

Домашні тварини не будуть допускатися до жодного притулку, доки їх не вимиють для видалення радіоактивного матеріалу.

Якщо ви евакуюєтеся з домашньою твариною, візьміть із собою клітку, повідок, їжу, ліки та ветеринарну документацію, у тому числі записи про щеплення.

Повернення додому після евакуації

Не повертайтеся, поки влада не скаже вам, що це безпечно. Спроба повернутися, перш ніж це стане безпечним, наражає вас і вашу родину на небезпеку, а рятувальники не можуть безпечно виконувати свою роботу.

Місце та ступінь радіоактивного забруднення встановлюватимуть радіологи та працівники МНС. Реагувальники візьмуть зразки повітря, ґрунту, їжі та води в зоні ураження, щоб знайти зони з небезпечним рівнем радіації.

Їжа

Їжте їжу в закритих контейнерах (банках, пляшках, коробках тощо). Незіпсована їжа у вашому холодильнику чи морозильній камері, коморі, ящику також безпечна для споживання.

Протріть контейнери з харчовими продуктами вологою ганчіркою або чистим рушником, перш ніж відкривати їх. Помістіть використану тканину або рушник у поліетиленовий пакет або інший контейнер, який закривається, і помістіть пакет у недоступне місце, подалі від інших людей і домашніх тварин.

Перед використанням протріть прилавки, місця, каструлі та посуд вологою ганчіркою або чистим рушником.

Не збирайте та не їжте їжу зі свого саду та городу, доки працівники служби надзвичайних ситуацій не вирішать, що це безпечно.

Безпека води

Фахівці перевірять запаси питної води, щоб переконатися, що вони безпечні. Поки ці результати не будуть доступні, бутильована вода є єдиною водою, яка не забруднена.

Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивного матеріалу. Ви повинні мати бутильовану воду у своїх запасах для надзвичайних ситуацій.

Ви можете пити воду, соки та інші напої в закритих ємностях. Напої у вашому холодильнику чи морозильній камері також безпечні для вживання. 

Пакет захищає рідину всередині від радіоактивних матеріалів.

Якщо ви вважаєте, що зовні контейнер або упаковка може містити радіоактивний матеріал, скористайтеся вологою тканиною або чистим рушником, щоб витерти їх, перш ніж відкривати. Старайтесь користуватись рукавицями для користування побутовими речами. 

Вода в інших контейнерах у вашому домі, таких як туалетний бачок або водонагрівач, також не містить радіоактивних матеріалів.

Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для миття та знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні джерела води, буде розбавлений водою до дуже низьких рівнів і буде безпечним для використання для миття шкіри, волосся та одягу.

Навіть якщо водопровідна вода не забруднена, працівники охорони здоров’я можуть рекомендувати вам пити бутильовану воду замість водопровідної.

5. Якщо ви почули сповіщення про евакуацію, одягніть маску, дощовик, рукавиці, бахіли, рукавиці, обмотайте вільні кінці скотчем або мотузкою. Візьміть свої речі, прикриті поліетиленом. Швидко вийдіть із цієї зони. Зайдіть у найближчу безпечну будівлю або в зону, куди вас скерують органи влади. Змініть одяг, помийтесь, повторіть усе як і першого разу.

Після того, як органи влади визначать, що могло відбутися внутрішнє забруднення, ви можете приймати ліки для зменшення радіоактивного матеріалу у вашому тілі.

Last modified on Sunday, 12 May 2024 10:20

logo nltuUKRAINIAN
NATIONAL
FORESTRY
UNIVERSITY

 

 

© 2023 НЛТУ України

Address

  103, Gen. Chuprynky St., Lviv, 79057
(032) 237 80 94,
    (032) 237 79 88
nltu@ukr.net
www.nltu.edu.ua
 f  facebook.com/nltu.edu.ua

Support

Communications Center

site@nltu.edu.ua

JoomShaper