Швейцарсько-український трансформаційний пілотний проєкт з біоенергетики для Борислава: перший етап реалізовано

333721889 515776600704104 2809965978750509774 n 2Завершився перший етап виконання спільного міжнародного проєкту «Трансформаційний пілотний проєкт для Борислава» у рамках дослідницько-впроваджувальної програми дій у м. Борислав Львівської області. Мета проєкту – підвищення рівня енергоефективності та сталого використання біоенергії в Бориславській гімназії №9. Ініціатор Програми Центр сталого розвитку й охорони довкілля (Center for Development and Environment, CDE) Бернського Університету, Швейцарія втілює її у співпраці з Національним лісотехнічним університетом України (НЛТУ України), ГО «Лісові ініціативи і суспільство» і Бориславською міською радою за підтримки Федерального Інституту досліджень снігу, лісу і ландшафту (WSL), Цюрих-Бірменсдорф, Швейцарія.

Для реалізації проєкту швейцарською стороною було виділено грант у сумі 7000 швейцарських франків, використаних для запровадження заходів з підвищення рівня енергоефективності будівлі Бориславської гімназії № 9. Зокрема, було демонтовано 13 старих дерев’яних віконних і 9 дверей і замінено їх блоками з ПВХ профілю з енергозбереженням (рис. 1-2).

IMG 6361

IMG 6362

IMG 6363

IMG 6365

Рис. 1. Процес заміни внутрішніх дверей у Бориславській гімназії № 9, грудень 2022 р.

IMG 6368

IMG 6369

IMG 6360

IMG 6367

Рис. 2. Процес заміни вікон у Бориславській гімназії № 9, грудень 2022 р.

На кожну групу конструктивних елементів вікон і дверей постачальник надав сертифікати відповідності. Всі роботи з монтажу віконних і дверних блоків виконано постачальником спільно з технічними працівниками гімназії і батьками учнів. Координувала і контролювала роботу директорка Бориславської гімназії № 9 п. Галина Новицька.

Безперебійне постачання електроенергії для закладу освіти, а відтак належне функціонування котельні забезпечив придбаний за кошти проєкту генератор потужністю 7,5 кВт (рис. 3).

IMG 6433

Рис. 3. Дизельний генератор в роботі у Бориславській гімназії № 9, січень 2023 р.

Для розпилювання дров’яної деревини, яку відтак використовують як паливо в котельні закладу, за грантові кошти придбано електропилу (рис. 4). Дров’яну деревину зберігають і розпилюють у дровітні, збудованій за призові кошти, отримані гімназією за перемогу в конкурсі «Деревина для енергії: конкурс кращих практик використання деревної біомаси для виробництва енергії», ініційованому Федеральним дослідницьким інститутом Швейцарії WSL і проведеному в 2018 р. Про досвід гімназії щодо реконструкції котельні зі встановленням твердопаливного котла і внутрішньої системи опалення за прикладом низки бюджетних установ України, які перейшли на опалення дровами як зразок сталого використання місцевих ресурсів та економії бюджетних коштів, а також інші передові практики використання деревини для виробництва енергії в Карпатському регіоні тут: https://forza.org.ua/uk/viznachennya-mozhlivostey-zelenoyi-energiyi-v-ukrayinskih-karpatah/krashchi-praktiki-vikoristannya.

IMG 6432

Рис. 4. Процес підготування дров’яної деревини для котельні Бориславської гімназії № 9
з використанням електропили, січень 2023 р.

Запроваджені у рамках проєкту заходи допомогли гімназії зберегти та заощадити енергетичні ресурси, забезпечити відповідність нормативним вимогам до температурного режиму в закладах освіти в зимовий період і провадити освітній процес у комфортних санітарно-гігієнічних умовах.

Триває наступний етап реалізації проєкту – підготовка аналітичної записки українською й англійською мовами,  спільні публікації у рамках впроваджувальної програми дій на тему «Біоенергетика/Енергоефективність на комунальному рівні в Україні на прикладі Бориславської міської ради і Дрогобицької агломерації».

Нагадаємо, що восени 2022 р. відбулася вступна зустріч партнерів проєкту за участю міського голови Борислава п. Ігоря Яворського та директора комунального підприємства «Центр екології, туризму та сталого розвитку» п. Мирона Цайтлера, на якій, окрім завдань поточного проєкту, було обговорено проблему управління зеленими відходами в місті та шляхи її вирішення, а також напрями реалізації подальших енергоефективних та енергозберігаючих заходів у Бориславській громаді.

Результати реалізації проєкту представлено на міжнародній конференції «Europe of the Carpathians» (Рис. 5), яка відбулась 24-26 лютого 2023 р. у Castle of Krasiczyn, Польща.

333721889 515776600704104 2809965978750509774 n 2

Рис. 5. Представлення результатів проєкту на конференції «Europe of the Carpathians»,
24-26 лютого 2023 р.,
Castle of Krasiczyn, Польща

Координатор проєкту проф. Гайно Меессен та к.е.н., менеджерка проєкту Оксана Пелюх виступили на панельній дискусії «30 years of the Carpathian Euroregion. Carpathians, Alps». Запис відеоконференції за покликом: https://www.youtube.com/watch?v=-HIbj1_iKAU (1:13:19 - 1:27:58).

Оксана Пелюх
к.е.н., наукова співробітниця НЛТУ України,
менеджерка проєктів ГО «ЛІіС»

Людмила Максимів,