Відбулося чергове засідання науково-технічної ради національного природного парку «Північне поділля»

1 nauk rada

14 лютого 2023 року відповідно до Угоди про наукову та творчу співпрацю між Національним природним парком “Північне Поділля” та НЛТУ України відбулося чергове засідання Науково-технічної ради парку. Науковим куратором Національного природного парку “Північне Поділля” є Національний лісотехнічний університет України, науковим керівником - професорка кафедри ботаніки, деревинознавства та недеревних ресурсів лісу НЛТУ України, доктор біологічних наук Мирослава Сорока.

З огляду на екстремальні умови сьогодення і довгу повітряну тривогу засідання відбувалося у змішаному форматі: частина членів ради працювала у режимі онлайн. У роботі Науково-технічної ради взяли участь представники Департаменту екології Львівської обласної військової адміністрації, установ-землевласників і землекористувачів, науковці Національного лісотехнічного університету України, Львівського національного університету імені Івана Франка, Університету Природничого в Любліні (Польща) та Державного природознавчого музею Національної академії наук України. Персональний склад Науково-технічної ради з працівників парку та представників державних установ, трьох професорів провідних ЗВО України і Польщі, науковців різного профілю повною мірою забезпечує вирішення нагальних питань організації і функціонування парку.

На черговому засіданні розглянули підсумки роботи НПП «Північне Поділля» за 2022 р. (доповідала  в.о. директора НПП «Північне Поділля» Єргуньова М.З.) і звіт науково-дослідного відділу НПП «Північне Поділля за 2022 р. (доповідала начальник науково-дослідного відділу, к. с-г. наук Паньковська Г.П.).

Працівниками парку досягнуто значних результатів у царині збереження біорізноманіття: до онлайн-бази iNaturalist внесено 1343 спостережень біоти із 523 видів, зафіксовано нові місцезростання видів рослин з Червоної книги України (2009) – сону великого (Pulsatilla grandis Wender.), сону розкритого (Pulsatilla patens (L.) Mill.), горицвіту весняного (Adonis vernalis L.), проведено спостереження за станом єдиної в Україні популяції скрученика приємного (Spiranthes sinensis (Pers.) Ames), моніторинг квітування язичка зеленого (Coeloglossum viride (L.) Hartm.) та коручки темно-червоної (Epipactis atrorubens (Hoffm.) Besser.), підтверджено зростання баранцю звичайного (Huperzia selago (L.) Bernh. ex Schrank et Mart.). Актуальним питанням для парку залишається моніторинг синантропних та адвентивних видів, особливо з групи інвазійних.

Зоологічні дослідження на території парку дали високі результати - проведено зимовий маршрутний облік звірів методом картування слідів, здійснено близько 250 стаціонарних та маршрутних орнітологічних обліків, проведено герпетологічні та ентомологічні обліки. Виявлено нові локації перебування рідкісних видів птахів - скопа західна (Pandion haliaetus (L.)), лунь польовий (Circus cyaneus (L.)), лунь лучний (Circus pygargus (L.)), сова довгохвоста (Strix uralensis Pall.), голуб-синяк (Columba oenas L.), сорокопуд сірий (Lanius excubitor L.), золотомушка червоночуба (Regulus ignicapilla (Temm.). Відмічено нові місця знахідок «червонокнижних» комах – мінливця великого (Apatura iris (L.) і красуні-діви (Calopteryx virgo L.). Проведено моніторинг поселень ховраха крапчастого (Spermophilus suslicus (Güldenstaedt, 1770) в околицях парку.

Науковим відкриттям стала знахідка науковцями парку нового для фауни України виду - мокрецю бабкового (Forcipomyia paludis).

Особливий інтерес присутніх викликав розроблений і представлений старшим науковим співробітником науково-дослідного відділу В.М.Баточенком план дій щодо збереження ізольованої популяції відкасника осотоподібного на території НПП «Північне Поділля», яка потребує запровадження активних методів репатріації.

Науково-технічна рада високо оцінила активну екопросвітницьку діяльність парку, зокрема, проведення заходів для переселенців з метою відновлення українських звичаїв та традицій,  та приурочених до Дня довкілля. Спільно із волонтерами Лісові ініціативи і суспільство ForestCom працівники парку проводять обліки птахів та організовують вебінари. За матеріалами досліджень науковцями парку опубліковано 14 наукових праць.

Last modified on Четвер, 16 лютого 2023 12:45