28-30 травня 2020р - Міжнародна наукова конференція "Лісова інженерія: техніка, технологія і довкілля"

li ttd

ЗАПРОШУЄМО

МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ “ЛІСОВА ІНЖЕНЕРІЯ: ТЕХНІКА, ТЕХНОЛОГІЯ І ДОВКІЛЛЯ”

відбудеться 28-30 травня 2020 р. в Національному лісотехнічному університеті України (НЛТУ)

Конференція присвячена 75-річчю запо­чаткування лісотехнічної освіти в Україні та створення кафедри лісових машин НЛТУ України. Метою конференції є обмін вислідами й узагальнення досвіду наукових досліджень і лісової практики у сфері екологобезпечних технологічних процесів і технічних засобів  лісогосподарського спря­мування та розширення співпраці між науковцями, дослідниками й працівниками лісової галузі різних країн.

Національний лісотехнічний універ­ситет України єдиний вищий навчальний заклад лісотехнічного спрямування на теренах України, який бере свій початок від Львівського лісотехнічного інституту, утвореного 15 січня 1945 року. Однією із перших базових кафедр інституту було створено кафедру сухопутного і водного транспорту лісу (теперішня назва - кафедра лісових машин), яка стала відомою у країнах Центральної та Східної Європи своїми науковими дослідженнями з напряму «Динаміка лісотранспортних машин», а в останні роки – «Екологобезпечні технології лісозаготівлі».

Місто Львів -  розта­шоване неподалік західного кордону України, у передгір’ї Карпат. Це - національно-куль­турний та освітньо-науковий центр країни, вважається столицею Галичини та Західної України. У 2009 році Львову надано звання Культурної столиці України. Львів - це місто з особливою атмосферою, яким більш ніж пів тисячоліття правили королі. Це місто кави, місто тисячі левів, місто джазу, дощу, шоколаду, терас і пристрасного танго.

Проблематика

1. Історичні аспекти і сучасні тренди лісотехнічної освіти та науки.
  2. Проектування, виготовлення й експлуатування лісових машин та устаткування.
  3. Ергономіка та екологічна безпека лісових машин.
  4. Оптимізація лісогосподарської діяльності, транспортне освоєння лісових масивів на природоохоронних засадах.
  5. Заготівля і транспортування деревини для енергетичних потреб.

Місце проведення

Національний лісотехнічний університет України, вулиця Генерала Чупринки, 105, 79057 Львів, Україна.

Місце проведення конференції: конференц-зал НЛТУ України, який знаходиться у місті Львові, всього за кілька хвилин їзди або півгодини пішки від центру міста і головних визначних пам'яток.

У другий день конференції передбачені виїзні секційні засідання в селищі Славське. Гірськолижний курорт Славське розташований глибоко в  Українських   Карпатах  за  135 км   від  м. Львів, в мальовничій долині річки Опір та її правої притоки Славки, серед покритих лісами та полонинами хребтів Бескидів та Горганів.

WELCOME

INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE "FOREST ENGINEERING: NEW TECHNIQUES, TECHNOLOGY AND ENVIRONMENT"

will take place May 28-30, 2020 at the Ukrainian National Forestry University (UNFU)

The conference is dedicated to the 75th anniversary of the beginning of forest engineering education in Ukraine and the creation of the Department of Forest Machines of NLTU. The purpose of the conference is to exchange the results and summarize the experience of scientific research and forestry practices in the field of environmentally friendly technological processes and technical means in forestry and to expand cooperation between scientists, researchers and employees of the forest industry in different countries.

The Ukrainian National Forestry University is the only one higher educational institution of forest engineering direction in Ukraine, which originates from the Lviv Forest Engineering Institute established on 15 January, 1945. One of the first basic departments of the institute was created the Department of Land and Water Forest Transport (present name is the Department of Forest Machines), which became known in the countries of Central and Eastern Europe for its scientific research in the field of "Dynamics of forest transport vehicles", and in recent years - "Environmental sound logging technologies".

City Lviv is situated next to the western borders of Ukraine at the foot of the Carpathians. It is the national-cultural and educational-scientific center of the country, considered the capital of Galicia and Western Ukraine. In 2009, Lviv was awarded the title of Cultural Capital of Ukraine. Lviv is a city with a special atmosphere, which more than half a century was ruled by the kings. This is city of coffee, a city of lions, a city of jazz, rain, chocolate, terraces and passionate tango.

Main topics

1. History, current trends in the forest engineering education and science.
  2. Design, manufacture and operation of forestry machinery and equipment.
  3. Ergonomics and environmental safety of forest machines.
  4. Forestry activities optimization, decision support, wood transport planning with principles nature conservation account.
  5. Wood harvesting and transportation for energy purposes.

Venue

Ukrainian National Forestry University, str. General Chuprynka, 103, 79057 Lviv, Ukraine

The conference venue: Conference Hall of NLTU is located in the city Lviv, just some minutes drive or half hour walk from city center and main sights.

On the second conference day there will be field section meetings in the village Slavske. Slavske Ski Resort is located deep in the Ukrainian Carpathians 135 km from Lviv, in the picturesque valley of the river Opir and its right tributary of Slavka, among the covered forests and meadows of Beskydy and Gorgany ridges.

Contact:

Oleg Styranivsky (Scientific Organizer)

Head of Department of Forest Machines
Ukrainian National Forestry University

str. General Chuprynka, 103, 79057 Lviv, Ukraine
tel. +38 032 2584269
cell: +38 067 6222095

web: www.nltu.edu.ua

Andriy Shchupak (Organizing Secretariat)

Assistant of Department of Forest Machines
Ukrainian National Forestry University